ଶ୍ରୀମଦ୍ ଭଗବଦ୍ ଗୀତା – କବିସୌରଭ କୈଳାଶଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା

Views: 23
0 0
Read Time:3 Minute, 11 Second

( ଧାରାବାହିକ )
ତୃତୀୟ ଅଧ୍ୟାୟ , କର୍ମ ଯୋଗଃ
ଶ୍ଳୋକ – ୧୭
ଯସ୍ତ୍ବାତ୍ମ- ରତିର ଏବ ସ୍ୟାଦ୍
ଆତ୍ମ ତୃପ୍ତଶ୍ଚ ମାନବ: ,
ଆତ୍ମନି ଏବ ଚ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ
ସ୍ତସ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ° ନ ବିଦ୍ୟତେ ।
ଅର୍ଥ : –
ଅବଶ୍ୟ ଯିଏ ଆତ୍ମତୃପ୍ତି ଲାଭ କରିଛି , ଯିଏ ଆତ୍ମାକୁ ନିଜ ଭିତରେ ଅନୁଭବ କରି ପାରିଛି , ଯିଏ ସବୁବେଳ ପାଇଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହି ପାରିଛି ତା’ର ଆଉ କିଛି ଦରକାର ନାହିଁ ।
ବ୍ୟାଖ୍ଯା : –
ଏଠାରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହୁଛନ୍ତି –
ମନୁଷ୍ୟ ଯେଉଁ ଦୁଃଖ ପାଏ , ମନୁଷ୍ୟ ଯେଉଁ ଅଶାନ୍ତି ଭୋଗ କରେ , ତା’ର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ହେଉଛି ସେ ନିଜକୁ ନିଜେ ଚିହ୍ନି ପାରି ନାହିଁ । ତା’ ଭିତରେ ଯେ ଆନନ୍ଦ ଅଛି , ତା’ ଭିତରେ ଯେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବାର ଗୁଣ ଅଛି ସେ ଜାଣି ପାରେନା । ଯେଉଁମାନେ ଜାଣି ପାରିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ଆତ୍ମଶକ୍ତି ତାଙ୍କୁ ତୃପ୍ତି ଦେଇ ପାରିବ , ଆନନ୍ଦ ଦେଇ ପାରିବ ସେମାନେ ସବୁବେଳ ପାଇଁ ଆତ୍ମତୃପ୍ତିରେ ମଜ୍ଜି ରହିଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ଅଳ୍ପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି । ବେଶିରେ ବି ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଓ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ , ଆନନ୍ଦ ଓ ନିରାନନ୍ଦ ସବୁ ସମାନ ।

  • କବିସୌରଭ କୈଳାଶଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରା
    ବାଲିଗୁଡ଼ା , କନ୍ଧମାଳ
Share this :
Next Post

ଅଗ୍ନି - ପଣ୍ଡିତ ଅଭୟ କୁମାର ତ୍ରିପାଠୀଶର୍ମା

ପଞ୍ଚତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟେ ଅଗ୍ନି ଏକତତ୍ତ୍ୱ ଜାଣି ଭୂମି ଆପ ତେଜ ବାୟୁ ବ୍ୟୋମ ଯେ ବଖାଣି ll ଏକ ବିନା ଆରେକଯେ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ ଅଟେ ପଞ୍ଚ ମିଳନ୍ତେ ଶରୀର ଏକଇ ମିଳନ୍ତେ ll ଏଥି ମଧ୍ୟୁ ଅଗ୍ନି ଜାଣ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟଇ ଏହାବିନା ଭକ୍ଷ୍ୟ ଦ୍ରବ୍ୟ କେବେ ନପଚଇ ll ଖାଦ୍ୟ ନପଚିଲେ ଗର୍ଭେ ନାନା ବ୍ୟାଧି ହୋଇ ଜୀବନଟି ଦୁର୍ବିସହ ନାନା କଷ୍ଟ ପାଇ ll ଏଥି ଲାଗି […]

Subscribe US Now